Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 2. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bursaspor / İz Bırakanlar


Faik Tinel 
Adı Bursa Futbol çevrelerince unutulmayacak bir isim...Bursa Spor hayatında bir başkaydı Faik Hoca'nın yeri.O, bir tarihte kentimizde sporu planlayan, kulüp yöneticilerinin ve sporcularının düşlerine zaman zaman bir karabasan gibi çöken, On yıl boyunca ( 1950 - 1960 ) yönetimini tek adam olarak sürdüren kişiydi. Rahmetli Faik Tinel bu konuda şunları söylerdi : - ' Yanlış değil, doğru.Ben tek adamım.Her şey benden çıkardı.istedigimi, istediğim kulübe başkan yapardım. Federasyonlara kafa tutardım.Hiç kimsenin hakkını da yemezdim!.örnek vereyim : Akınlılar, Acar'lı olmamdan ötürü haklarını yediğimi söylerlerdi.Oysa benim tüm kulüpler gibi Akınlılara da çok iyiliğim dokunmuştur.

Bir zamanlar, Beden Terbiyesi Genel Müfettişi Burhan Felek Bursa'ya gelmişti.Denetim sırasında Akınspor'un bir çalgılı kahve olduğu kanısına vardı.Kulübün kapatılması için bir rapor hazırladı.Genel Müdürlükçe de uygun görülen bu raporu , her şeye rağmen ben hasır altı ettim.Böylece Akınspor yasadı ve Bursaspor'u kuran kulüplerden biri oldu. ' Spor yaşantısında Bursaspor' a pek çok hizmet etmiş olan Faik Hoca vefatına yakın yıllarda futbol maçlarını izleyemez olmuştu.Nedenini söyle açıklamıştır : - ' Ah o Mesut ( Bursaspor'un eski sağ açıklarından,milli ) yok mu ? O sevdiğim hınzır uzaklaştırdı beni sahalardan.En son izlediğim maçında topu ayağında o denli tuttu ki, rakip sol acık gerilerden gelip kaptı.Sonra da geri döndü ve Bursaspor' a bir gol attı. O günden beri maçlara gitmiyorum. ' Faik Ağabey şimdi aramızda yok.Ancak, bizler onu tanıyanların unutması da olanaksız...Tanrı rahmet eylesin Faik Hocamız...

Baba İsmet
Kaptan İsmet adı mı daha çok tutulmuştur yoksa Baba İsmet adımı ? Bunu kimse kesinlikle söyleyemez. Ama yasadığı cağda ' Baba ' yada ' Kaptan ' dendimi İsmet Kardeşler akla gelirdi. Spor için yasayan biriydi. Kaptan İsmet sert kişiliğine karsın yinede bir duygu adamıydı. Bu nedenle futbolcularını etkilemeye büyük önem verirdi. Çok maçlar biliriz ki onun verdiği morallerle kazanılmıştı. Acar idmanyurdu en sevdiği kulüptü. Oradan Ankaragücü'ne gitmiş ve futbol değerini herkese kabul ettirmişti. 1949 yılında Ankaragücü Galatasaray'ı 3 - 2 yenip Türkiye Şampiyonu olurken gollerden birini, Baba İsmet atmıştı. Daha sonra yine Bursa Acar' a döndü. Futbolculuğunun son yıllarında istiklal'de antrenörlüğe başladı. Daha sonra Akınspor ve Sümerspor da hocalığını sürdürdü. Üzücü bir trafik kazası onu bizden ayırmasaydı, sanırız Bursaspor en yetenekli hocasına kavuşmuş olacaktı. Toprağın bol olsun ismet Baba... 
Suphi Ergezen
Necmi Güzey'in ısrarları üzerine transfer olduğu Merinos'ta uzun yıllar top koşturmuştur. Lakabı Pislik Suphi idi. Kısa boyu ufak tefek bir futbolcu idi. Çok çalışkan biri idi. Rakibe kendine yapıştırırdı. Sertlikten hiç korkmazdı. Lakabı da o yüzden takılmıştı. 
Nurettin Sezgiç
Bursa Atatürk Stadyumunda oynanan ilk maçı ve bu sahada atılan ilk golün sahibini herhalde çok az kişi hatırlamaktadır.1945 yılında Atatürk Stadı hizmete açıldığı zaman ilk maçı oynamak üzere o zamanın iki ünlü takımı olan Akınspor ve Acar idmanyurdu, karsı karsıya geldiler. Sarı Kırmızı renklere sahip olan Akınspor Takımı bu müsabakada daha üstün oynadı ve oyunun ilk golünü kaydeden Akınspor'lu Nurettin Sezgic, aynı zamanda Atatürk Stadında atılan ilk golün de sahibi unvanını kazanıyordu.
Hasan Bora
Akınspor'da parladı ilkin Hasan Bora. Fenerbahçe'den bu takıma antrenör-oyuncu olarak gelen Tarık Calısal bulup çıkarmıştı Hasan Bora'yı. ilk mevki sağ açıktı. Bora, sağ açık olarak kısa zamanda dikkatleri çekti. Bu arada Bursa Genç Karmasında da oynadı
İzzet Cengiz
Bursa Belediye Meclis üyelerinden izzet Cengiz, devrinin gözüpek, mücadelede inatçı futbolcularından biriydi. Futbola 1951 yılında Kütahya Dağcılık Kulübünde başlayan Cengiz, 1953 yılında bursa Gençlerbirliği forması giydi ve bu takımda bir yıl oynadı. Daha sonra Uludağ Spor Kulübüne transfer oldu. Siyah Beyazlı takımda 1960 yılına kadar top koşturdu.
Aşçı Kamil
Rahmetli Aşçı Kamil ( özaltolmaz ) devrinin en ünlü futbolcularından. Futbola 1928 yılında Muradiye semt takımında başlayan bu değerli sporcu, daha sonra Sanatkarlar idmanyurduna ( sonraki adıyla Acar idmanyurdu'na ) geçecek ve futbolu bırakıncaya kadar tam 18 yıl bu formayla top koşturacaktı.
Hakan Şükür 
O da Bursaspor'da yıldızlaşmış olan bir profesyoneldir... Sakaryaspor' dan Bursaspor'a transfer oldu... Bursaspor' dan Galatasaray'a transfer oldu ve uzun süre Galatasaray' da forma giydi. Bir süre yurt dışında futbol hayatını sürdüren Şükür tekrar yurda dönmüştür ve Galatasaray'da futbol hayatını sürdürmektedir.
Sedat Özden ( Sedat 3 )
1953 yılında Bursa'da doğdu. Bursa amatör takımlarında yetişti.1973'te Bursaspor'a geçti.Takımda ki iki adaşından ayrılması için Sedat 3 kabıyla anılmaya başladı.İlk kez 1977 yılında A Milli oldu.3 kez kaptanlık yaptı 7 gol kaydetti. 34 kez A Milli formayı giydi. İstanbul takımlarından defalarca transfer teklifi almasına rağmen yeşil beyazlı formayı üstünden hiç çıkarmadı. 1985-86 sezonunda Bursaspor ile Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşadı. Bursaspor'la özdeşleşen efsane kaptan 1986 yazında futbolu bıraktı. Sedat Özden tüm futbolculuk kariyerini doğduğu ve yetiştiği kentin takımında geçiren ender oyunculardan biri olarak Türk futbol tarihine adını yazdırmıştır.
Beyhan
Büyük Kaptan futbola, Bursaspor'un Ersel'in golü ile Besiktası 1 - 0 yendiği maçta veda etmişti.11 yıl giydiği yeşil beyaz formayla 2 Eylül 1995 Cumartesi günü vedalaşan Beyhan, aktif futbol yaşamını Bursaspor - Beşiktaş maçı ile noktaladı.15 dakika sureyle 8 numaralı formasını sırtına geçiren Beyhan, yeşil sahalarda son mücadelesini verdi.Ve Beyhan 11 yıl terini akıttığı stattan omuzlar üzerinde ayrıldı. 
Elvir Baliç
Baliç Türkiye'yi ve Türk insanını ilk olarak Bursaspor' da tanıdı.Bosna Savaşı zamanında Bursa'ya yerleşti. Uzun yıllar Bursaspor formasını giydi. Daha sonra o da diğer yıldız oyuncularımız gibi İstanbul semt takımlarından birine transfer oldu.Şu anda İstanbul'da futbol hayatını sürdürüyor. 
Baliç, Mususi ve Ercüment
Bursaspor' un başarısı için top koşturdular. Bursalılar ve Bursasporluların gönüllerinde taht kurdular. Baliç muhteşem frikikler ve raket gibi bir sol ayağa sahiptir. Ercüment inter - toto kupasında ağları yırtan golleri, Wimbledon' da yaptığı gol şovu asla akıllardan silinmeyecektir. Mususi renkli kişiliği ve hareketli futbolu ile defans adamlarının korkulu rüyası olmuştur.Mususi attığı golleri ve Türk futboluna kazandırdığı Timsah Yürüyüşü ile unutulmayacak yıldızlarımız arasında. 
Okan Yılmaz
O bir Kral...2000-2001 ve 2002-2003 Sezonun Türkiye 1.Futbol Ligi Gol Kralı. Bursa ve Bursaspor tutkunu olan bir futbolcumuzdur. Halen futbol hayatını Bursaspor' da sürdürüyor. Maceralı bir Marsilya transferi sonrası tekrar Bursaspor' da kaldı. Gollerini bekliyoruz Kral.

SOL BASTAN : Turan, Selim, Ercüment, Gancev, Mususi, Balic, Mesut, Hayrettin, Mustafa, Ünal, Deniz
Yeşil Beyazlı takımımız oynadığı ilk 5 maçta 3 galibiyet 2 beraberlik aldı...Kalesinde ilk golü lig başladıktan tam 462 dakika sonra gördü ve Dört Büyükler'in tahtını sallayacağını gösterdi....Mususi aracılığıyla Timsah yürüyüşü bütün Türkiye'ye ve Dünya'ya yayıldı. İnter Toto kupasında Türkiye'yi sallayan kadrodur...

2.Ligte Şampiyon Kadro
2005-2006 sezonunda 2.lig A'da şampiyon olarak Yeşil Timsahları tekrar 1.Süper lige çıkaran ve adını Bursaspor tarihine yazdırmış kadro...
Raşit Çetiner
Bursasporu 2.lig'ten tekrar ait olan yere taşıyan Teknik Direktör Raşit Çetiner... Bursaspor süper lige çıktığında Raşit Çetiner 12.haftada görevi yardımcısı Engin İpekoğlu'na devretmişti...
Levent Kızıl
Levent Kızıl, Bursaspor'u sıkıntılı bir donemde sahiplenerek kurduğu yönetimiyle birlikte 2.lig 'ten 1.süper lige çıkaran Başkan olarak adını Bursaspor tarihine yazdırmıştır.

Ertuğrul Sağlam

 

2009-10 sezonunda Bursaspor'u şampiyon yapan Hoca olarak tarihe geçmiştir.

 

 

Ibrahim Yazıcı

2009-10 sezonunda Bursaspor'u şampiyon yapan Başkan olarak tarihe geçmiştir.

 

 

 

Bursaspor Şampiyon KadrosuBu bölüme ait diğer sayfalar;

 
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ŞANLIURFASPOR 10 5 5 0 20
2 AMED SPORTİF FAALİYETLER 10 5 4 1 19
3 ÇORUM FK 9 5 1 3 16
4 ANKARASPOR 10 4 4 2 16
5 SOMASPOR 10 4 3 3 15
6 BITEXEN DÜZCESPOR 9 4 3 2 15
7 ANAGOLD 24ERZİNCANSPOR 9 4 3 2 15
8 TARSUS İDMAN YURDU 10 3 6 1 15

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]